Rozwój dziecka do 18-ego miesiąca, czyli dowód, że..

Czy każde dziecko można wrzucić do tego samego worka i powiedzieć, że ich rozwój będzie identyczny. I tak i nie. Ze względu na rozwój poszczególnych części ciał, sposobu trzymania główki, poruszania kończynami czy też rozglądania się dookoła, możemy przyjąć, że większość dzieci rozwijać się będzie podobnie oraz w podobnym czasie osiągną te same rezultaty. Poniżej kilka przykładów z którymi nie sposób się nie zgodzić:

Rozwój dziecka do 18-ego miesiąca
  • pierwszy miesiąc – Potrzebuje mleka, dajcie mi ciepłą kołderkę, pozwólcie mi spać 20 godzin na dobę. Mówcie do mnie kiedy nie śpię, całujcie i przytulajcie. I nie palić przy mnie proszę, dym szkodzi dzieciom.
  • trzeci miesiąc – Lubię grzechotki, ale nie dawajcie mi za małych bo połknę, dajcie mi pić, jeść, spać. Na spacerze jeszcze nie byłam, co mnie obchodzi, że pada, jest cover przeciwdeszczowy, więc nie marudzić, bo zacznę płakać.
  • piąty miesiąc – Ppowiadaj panie co tam w polityce, mów do mnie, ucz mnie wszystkiego. Dosięgam już do zabawek, mogę się na plecki przewrócić i z powrotem, jem już więcej, nie tylko mleczko. No i zaczynam używać buzi, nie tylko do płaczu,
  • dziewiąty miesiąc – Sięgam co chce, więc chowajcie to co mi zaszkodzić może, lubię zabawy z innymi dziećmi, ale mamo nie odchodź za daleko. Raczkuje, próbuje wstawać, więc miejcie mnie na uwadze, a teraz jestem zajęta nowymi edukacyjnymi zabawkami, więc możecie mi zrobić pyszne zdrowe jedzonko,
  • dwunasty miesiąc – uUmiem powiedzieć mama, tata, może już chodzę, a jak nie to zaraz będę, lubię wszystko dotykać, w domu i na dworze, przez co robię duży bałagan. Chodzę gdzie się da więc miejcie mnie na oku, ale dajcie też trochę wolności, uczę się i poznaję świat, więc mówcie do mnie, bawcię się i cieszcie się razem ze mną,
  • osiemnasty miesiąc – jem już więcej, więc gotujcie lepiej. Smakują mi wasze papki ale jestem już duża,więc lepiej nie zaczynajcie ze mną, bo umiem się już przeciwstawić i zdenerwować. Lubię budować wieżę szczególnie ze swoich łapci i skarpet, na placu zabaw, też jest fajnie, tylko że bawią się moją łopatką, nie wiedzą, że w tym wieku wszystko jest moje. Dotykam co chcę i kiedy chcę, więc jeśli coś jest zakazane, powiedz mi to a nie zabieraj.  Czytaj mi cały czas, tłumacz wszystko im więcej będę wiedziała, tym szybciej będę umiała się o coś zapytać jak zajdzie potrzeba, czyli nie długo.

Bullet points have been written with a little inspiration from here

Rozwój dziecka do 18-ego miesiąca

Podobne, nie znaczy takie samo

Ale na szczęście, każde dziecko jest inne, unikalne i nawet jakby porównać bliźniaków ze sobą, mimo iż mają tych samych rodziców, karmieni byli prawie w tym samym momencie, książeczki do snu czytane były w tej samej chwili, a mama mówiła im Kocham cię o tej samej godzinie, to jedno będzie do rany przyłóż, a drugie mówiąc kolokwialnie, minuty nie usiedzi na dupie. Taka rola rodziców kochać oboje identycznie i nie porównywać do siebie, bo nic dobrego z tego nie wyniknie.

Wracając do rozwoju dzieci, pomimo różnic wszelakich, widocznych gołym okiem, mnóstwo rodziców żyje jakby w przekonaniu, że w pewnym wieku dziecko powinno już robić określone czynności jak np;

  • 12 miesiąc – pokonywanie bez problemu dystansu od kuchni do salonu, na                              własnych nóżkach,
  • 18 miesiąc- opanowanie kilkunastu słów
  • 12-24 miesiąc- dziecko siusia do nocnika
  • 18-24 miesiąc- dzieci zaczynają nadużywać słowa nie (tu akurat mój był mistrzem, przez dwa miesiące nic innego nie mówił)
A mój to, a mój tamto

Więc żyjemy w tych stereotypach sprzed epoki kamienia łupanego. No bo jak tu nie podstawiać nocnika, jak babcia, mama czy teściowa mówi, że już czas. Ale nie wytłumaczysz, że naukowcy w stanie New Jersey na podstawie badań i obserwcji przeprowadzonych na dzieciach dowiedli, że optymalnym czasem na naukę siadania na nocnik jest 24-32 miesiąc. No nie przetłumaczysz. Ok wiem, że większość dzieci potrafi wcześniej bez żadnych problemów, ale chodzi o fakt szufladkowania bobasów, a nie o zdolności fizjologiczne.

Czemu twój synek jeszcze nie mówi, w tym wieku już powinien znać kilkanaście słów. A może nie ma ochoty z tobą rozmawiać? No powiedz coś, kochasz ciocię, co? Lubisz chociaż troszkę? No jak cię polubi to napewno cię o tym powiadomię. Przecież każdy ma swój czas, każdy malec prędzej czy później zacznie mówić, więc po co naciskać na siłę. Oczywiście są zaburzenia mowy i objawów nie wolno lekceważyć, możecie o tym przeczytać na przykład tutaj, ale nie o zaburzeniach mowa, tylko o wciskaniu maluchów w jedno pudełko. Mój mówi, więc twój też powinien, moja jeszcze nie gaworzy, a twój już ładnie mówi, ciekawe dlaczego? Bo to są dwie inne osoby. To jakby zapytać dwóch kobiet w tym samym wieku, czemu jedna ma 4-kę dzieci, a druga wcale?

W kwestii robienia pierwszych kroczków, również znajdziemy wiele informacji, ale niektórzy przechodzą samych siebie. Nasz maluch zaczął kroczyć jak skończył 10 miesięcy. Słyszałem kilka razy, że to za wcześnie jeszcze, że mięśnie nie są na to gotowe. No to może powinienem mu zakazać i sadzać na tyłku. Idąc tym tokiem myślenia, jak dziecko zacznie za szybko mówić to co? Knebel, taśma, czy może geniuszem będzie? No nic z tych rzeczy, każde dziecko rozwija się inaczej i nie możemy patrzeć na nie z perspektywy swoich (lub co gorsza innych ludzi) przekonań, jak powinno być. Pozwólmy dzieciom rozwinąć skrzydła w naturalny sposób.

Zdrowy rozsądek przede wszystkim

Absolutnie nie namawiam do lekceważenia jakichkolwiek objawów które powinny zostać skolnsultowane z lekarzem lub farmaceutą:). Wręcz odwrotnie, im szybciej zauważymy problem i zgłosimy się z nim do lekarza, tym lepiej. Dla dziecka oczywiście lepiej, ponieważ wcześniej wykryty problem łatwiej jest rozwiązać od razu, niż później latami się leczyć.

Jak najbardziej polecam zachować zdrowy rozsądek w każdej sprawie, oraz słuchanie porad swojego serca i rozumu, a nie obcych ludzi, którzy być może mają większę doświadczenie, ale jak wiadomo, każde dziecko jest inne, więc ich wiedza może się nie sprawdzić w twoim przypadku.

 

Jeśli spodobał ci się ten post i chcesz aby inni też go mogli zobaczyć, udostępnij go proszę na swoim profilu społecznościowym. Dziękuje.

 

Photo by Picsea on Unsplash

 

 

Dodaj komentarz

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: