poczucie wartości

W każdej książce poświęconej tematyce własnej wartości dziecka, jak również w większości artykułów w szerokim Internecie, znajdziemy złote zasady, tysiące porad, czy też pomysłów jak wychować dziecko na pewną siebie osobę. Oczywiście z większością opisywanych metod nie można się nie zgodzić. Sami staramy się przestrzegać podobnych zasad w każdej rodzinie, niestety jak sami wiecie łatwo nie jest.

Co to właściwie jest poczucie własnej wartości. W kilku słowach, można opisać jako, bycie dumnym ze swoich osiągnięć, zarówno małych jak i dużych. Poczucie bycia potrzebnym, czy też przyjmowanie porażek z pokorą i dalszym doskonaleniem się.

Co zatem wpływa na nasze pociechy, czy mamy im mówić, że jesteśmy z nich dumni, w każdej nawet najmniejszej sprawi. Czy powinniśmy chwalić za wszystko co uda im się wykonać danego dnia. Czy aby wreszcie nie krytykować pod żadnym pozorem bo spada mu przez to poczucie wartości. W tym wszystkim trzeba zachować jednak zdrowy rozsądek i potrafić oddzielić przekazywaną mądrość od przesadnej głupoty. Nie wierzmy więc we wszystko co znajdziemy w książkach, Internecie, na blogach (włączając także i ten), czy też książkach. Sposoby opisywane również i tutaj działają, ale musimy pamiętać, że każde dziecko jest inne i ma innych rodziców (czyt. wzorce), więc inaczej zareaguje na nie syn matematyczki i informatyka, a inaczej córka górnika i pani domu. Pamiętać trzeba jednak, aby konsekwentnie pokazywać drogę i edukować według własnych przemyśleń. W końcu my najlepiej wiemy co będzie odpowiednie oraz co najlepiej zadziała na naszego „Antka”.

poczucie wartości

Jego zdanie jest ważne.

Pytaj się go o zdanie. Dziecko chce czuć się ważne tak jak dorośli, więc nie zaszkodzi zapytać czy zielone buciki będą lepsze, czy może czerwone, nawet jak i tak wiesz lepiej, pamiętaj żeby zdanie uszanować. Jeśli nie masz zamiaru założyć mu tych co wybrał, przedstaw własne argumenty w sprawie drugiego koloru.

Staraj się je zrozumieć.

Zabrali ci premię roczną, masz wszystkiego dość na dzisiaj, marzysz o gorącej kąpieli i pościeli, a tu nic z tego, twoja pociecha też ma zły dzień. Tylko jej w piaskownicy ktoś wiaderko zabrał, co to za porównanie w ogóle. Ty masz przynajmniej powód. Otóż w oczach małej istotki jej problem jest poważniejszy, nie traktuj dziecka uczuć jako niebyłe. One też mają prawo mieć gorszy dzień i potrzebują wysłuchania, porady, a przede wszystkim zrozumienia z naszej strony. Emocje jakimi dziecko emanuje, są takie same jak nasze, więc starajmy się to uszanować😊

I love you.

Tu nie ma się co rozpieszczać, kochasz swoje maleństwo ile by lat nie miało, więc przypominaj mu to, przytulaj i całuj kiedy możesz, naucz go wyrażać swoją miłość do ciebie i innych.

Pochwalić, czy może opier…

Chwal skubańca za małe i duże sukcesy, jeśli poniesie porażkę, nie próbuj go od razu poprawiać, podpowiedz co być może poszło nie tak, niech spróbuje samo, wpłynie to pozytywnie na radzenie sobie z problemami w życiu, każdy z nas popełnia błędy, zwłaszcza gdy robimy coś po raz pierwszy, znajdź przykład swojego błędu i opowiedz mu o tym.

Ciesz się życiem.

Każdy z nas ma czasem myśli, czy nie mogłoby to nasze życie wyglądać inaczej. Pewnie mogłoby, gdybyśmy tylko chcieli. Staramy się dziecku pokazać wszystko co najlepsze, ale jak sami wiecie „życie to nie je bajka” jak mawia klasyk, są więc chwile załamania, nerwowe sytuacje, czy dni, o których lepiej zapomnieć. Ale życie pędzi dalej, więc zamiast myśleć co by było gdyby, rozwiązujmy problemy na bieżąco, pokażmy maluchom, że na wszystko jest sposób, że z życia należy czerpać codziennie to co najlepsze, a w tych gorszych chwilach szukajmy przyczyn i je likwidujmy. Ciesz się każdym dniem, a jeśli nie możesz to zmień coś w życiu.

 

„Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”    Heraklit z Efezu

 

 

Photo 1 by MI PHAM Photo 2 by Markus Spiske 

Reklamy

About the Author

Arek ()

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: