Czytaj książki dla dzieci. Pomożesz sobie i dziecku

Dlaczego to takie ważne, aby dzieci poznawały świat kreowany w książeczkach dla najmłodszych. Czy czytanie dzieciom, naprawdę wspiera ich rozwój? Czy nie lepiej puszczać im bajki w postaci filmów i kreskówek

Co myślę na temat bajek w internecie możesz przeczytać tutaj. Możesz sprawdzić to teraz, ale potem wróć proszę:)

O tym jakie korzyści można osiągnąć poprzez czytanie najmłodszym, pisano już wiele i dosłownie wszędzie, więc nie ma co otwartych drzwi wyważać. Poniżej znajdziesz kilka przykładów dla których warto dziecku poczytać przynajmniej kilka minut dziennie.

Czytaj książki dla dzieci

  • budujesz więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem oraz zaspokajasz jego  potrzeby emocjonalne,
  •  wzmacniasz jego poczucie własnej wartości, oraz wspierasz jego rozwój psychiczny,
  • uczysz języka, rozwijasz słownictwo, dajesz swobodę w mówieniu,

Te i wiele innych przykładów znajdziesz na przykład tutaj. Znajdziesz tam wiele profitów, które wpływają na nasze dzieci. Ale to nie tylko dziecko czerpie z tego korzyści. Co więc rodzic zyskuje, czytając dziecku bajki, lub książki dla kilkuletnich dzieci.

Pamiętam jak byłem mały (chyba dalej jestem), no dobra młodszy, to lubiłem książki przygodowe, jak np: Tomek w krainie kangurów. A moją ulubioną pozycją była: Przygody Tomka Sawyera, Marka Twain’a.  Czytałem ją kilkanaście razy. Potem przyszły większe wyzwania, w postaci lektur szkolnych. Niektóre fajne inne trochę mniej. No i odechciało mi się czytać na dobre. Wydaje mi się, że problem polegał na tym, że te książki szkolne musiałem przeczytać, bo nauczycielka kazała, i to sprawiało niechęć ich poznawania.

Jak więc ja mam przekazać chęć poznawania wiedzy z książek mojemu młodemu, jak sam nie byłem najlepszym przykładem. Mógłbym popróbować sposobami jakie pamiętam z dzieciństwa.

  • Przeczytałeś już lekturę?
  • Jutro masz sprawdzian a ty siedzisz i nic nie czytasz.
  • Ja się za ciebie nie nauczę.

I mój ulubiony. Jak tylko śpiewałem jakąś fajną piosenkę, która leciała w radio, to dało się słyszeć: „żebyś ty tak historię i Polski recytował, to by było dobrze”. No jak miałem to recytować jak one nudne były jak cholera, przeciwnie do Boys, Niecików, czy co tam jeszcze śpiewałem.

Dzisiaj już wiem, że lektury to nie takie zło najgorsze. Przesłuchałem w audiobookach prawie wszystkie jakie pamiętam, że miałem przeczytać i to całkiem ciekawe pozycje. Ale nie cofnę sie do szkoły, żeby je opowiedzieć pani. A szkoda.

No dobra bo odchodzę od tematu. Dlaczego rodzic powinien czytać książki dla dzieci i to nie tylko wtedy, kiedy czyta dzieciom, ale także sam dla siebie.

Pierwszym od czego zacząć należy to fakt, że czytanie dziecku, zbliża nas do siebie. Zgodzić się trzeba, że to piękne chwile kiedy możesz siedzieć koło dziecka z książką, podkładać głosy zwierzątek, i patrzeć jak dziecku sprawia ogromną radość jak się angażujesz. Ale to nie wszystko.

Zacznij czytać krótkie książki

Jeśli nie jesteś zwolennikiem czytania (jak ja dawniej), a chcesz żeby twoje dziecko było, to nie ma innej krótszej drogi. Musisz zacząć czytać. Pozycje 500-stronicowe z biblioteki, które mogą cię wystraszyć, nie są najlepszym początkiem. Dlatego możesz zacząć od książek dla dzieci. Może nie jakichś krótkich, ale już stustronicowa opowieść o przygodach małego chłopca, może cię zaciekawić. Prędzej czy później obudzisz w sobie chęć czytania większych i poważniejszych lektur.

Dziel się informacją

Jeśli twoje dziecko już samo potrafi czytać, to ta sama przeczytana książka może być idealnym tematem do rozmów, nawet gdy dziecko ma gorszy humor, to chętnie usłyszy co zrobiłby bohater opowieści na jego miejscu. A jeśli szkrab ledwo wystaje z łóżeczka to ekscytacja z jaką mu opowiesz książeczkę sprawi, że wyskoczy zza „krat” z zachwytu.

Jak krowie na rowie

Książki dla dzieci są napisane prostym językiem, jak krowie na rowie. Tak, żeby najmłodsi zrozumieli temat. Więc jeśli potrzebujesz coś szybko znaleźć albo zaciekawił cię jakiś temat, możesz zacząć poszukiwania w książkach dla dzieci w kategorii literatura faktu. Często trafisz w nich na ciekawą interpretację danego wątku z przykładami lub mapami, których w literaturze dla dorosłych brak.

Książka lekiem na stres

Stres towarzyszy nam prawie codziennie, ale nawet kieliszek wina, nie jest w stanie tak cię zrelaksować jak dobra książka. Po co od razu sięgać po najgorsze rozwiązania, skoro można złapać ciekawą pozycję w pokoju dziecka. A zwłaszcza napisaną prostym językiem z mnóstwem wyimaginowanych bohaterskich czynów np: piratów. Zanurzyć się w opowieści i zapomnieć o przykrych wydarzeniach. Gwarantuję że działa.

Literatura jak każda inna

Jeśli jesteś zdania, że literatura dziecięca jest tylko dla dzieci, to znajdź proszę jakąś dobrą książkę, powiedzmy Astrid Lindgren i zacznij od niej. Przekonasz się, że czytanie o  przygodach rudowłosej dziewczynki może przynieść ci wiele radości i na pewno nie została wydana tylko dla dzieci. Wielu pisarzy zaczynało od wierszy, nowel, a kończyło na opowiadaniach dla dzieci. Także nie wyrzucajmy ich od razu do kosza.

Na koniec pragnę zaznaczyć, że jeśli jesteś na etapie czytania bardziej zaawansowanych pozycji jak np; Potęga podświadomości, czy 7 Nawyków skutecznego działania, to napewno nie cofniesz się do opowieści o pastuszkach. Całkowicie cię rozumiem. Ale w takim wypadku możesz czytać książki dla dzieci w obecności dziecka. Tak aby ono również mogło się zainteresować literaturą. Pamiętajmy, że dzieci obserwują nasze zachowania więc jeśli złapie cię na czytaniu, prędzej czy później samo będzie chciało czytać.

 

Jeśli spodobał ci się ten wpis, skopiuj go proszę i udostępnij na swoim profilu społecznościowym. Pomożesz dotrzeć w ten sposób do szerszego grona osób zainteresowanych tematyką książek. Dziękuje

One thought on “Czytaj książki dla dzieci. Pomożesz sobie i dziecku

Add yours

Dodaj komentarz

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: