Czy jesteś uzależniona/y od smartfona?

Powiedzieć trzeba szczerze, że chyba nie ma osób w dzisiejszym świecie w przedziale wiekowym 15-60, które nie posiadałyby by telefonu komórkowego, ale zanim wpiszesz komentarz, że ty nie masz smartphona, wiem wiem, zawsze są wyjątki i znajdzie się ktoś bez jakiegokolwiek gadżetu elektronicznego w domu. 

smartfon

Panie kup se telefon

Niestety takich ludzi jest coraz mniej, co więcej, znam osobiście i wy pewnie też macie obok siebie ludzi, którzy biorą pożyczki w bankach czy innych pseudo pomocników kredytowych, tylko po to, żeby kupić sobie tableta, komputer, czy nowego smartfona dla synka, bo zdał do następnej klasy. Konsumpcjonizm jaki krąży wśród nas jest coraz bardziej niebezpieczny, ale o tym będę jeszcze pisał w niedługiej przyszłości.

Co do dzisiejszego tematu, nie chciałbym żeby mnie ktokolwiek źle odebrał, ja nie mam nic przeciwko telefonom, technologia pnie się w górę, tego nie zatrzymamy, i bardzo dobrze, trzeba się rozwijać, wymyślać co raz to nowsze technologie, żeby ludziom żyło się lepiej, problem jednak w tym, czy potrafimy dobrze korzystać z tych dobrodziejstw dwudziestego pierwszego wieku. 

Wierzyć się nie chce ale jest już takie słowo, które określa uzależnienie od telefonu, jest to Nomophobia z ang. No mobile phone, czyli brak bliskiego kontaktu z telefonem, ale z mojego małego przeglądu sprawy, chodzi tu o to że ludzie potrafią być zaniepokojeni, gdy zostawią telefon w domu, pracy, lub gdy bateria jest bliska rozładowania, gdy tracą zasięg swojej sieci lub co gorsza zasięg dostępności do internetu. A mnie bardziej chodzi o dobro nowoczesności.

Z objawami do Wezóła

Sprawdzasz e-mail, piszesz ze znajomymi na Whats’up, messenger, facebook. Wstajesz i do kawy oglądasz instastory swoich ulubieńców, bądź kolegów, szkolisz swój angielski, oglądasz filmy, zamawiasz ticket do kina, i można by tak wymieniać bez końca. Każda większa firma, posiada własną aplikację, czasami nie sposób z nich nie skorzystać, bo są po prostu wygodne. Po co jechać do miasta i kupować bilet miesięczny, jak masz apkę. Po co iść do znajomych jak można poklikać czy wreszcie, po co się pocić na siłowni jak można przy apce poćwiczyć w domu ( może bez takich rezultatów, ale zawsze). Tak naprawdę opisałem tylko niektóre z czynności, które sam regularnie wykonuję na androidzie. OMG masakra jakaś. 

A najgorsze przed nami. To znaczy przed tobą drogi czytelniku. Czy zdarza ci się lecieć do telefonu jak tylko usłyszysz „bip”. Inny dźwięk do maila, informatora, facebooka, ale pędzisz bo to napewno coś co nie może kuźwa poczekać. Dżizas ja tak mam, ( a może skłamać i napisać miałem) walczę z tym cholerstwem, ale łatwo nie jest. Spróbujcie sami jeśli też macie podobny problem. To rzucenie papierosów wieki temu przyszło mi łatwiej niż to. Albo spanie z telefonem obok ucha, bo ktoś zadzwoni w nocy i nie usłyszysz, (ciekawe kto?). Powiadomienia cię atakują, już prawie śpisz, a tu „bippp”, powiesz może, że alarm masz nastawiony, a ciężki sen masz i dlatego koło łóżka leży. A wiesz że za 20zł można kupić zajefajny budzik cyfrowy z różnymi melodyjkami? 

Dosyć tego narzekania, poniżej znajdziesz kilka pytań, jeśli chcesz zadaj je sobie i odpowiedz szczerze ( sobie nie komuś) w końcu robisz to dla własnej informacji. Nie jest nigdzie napisane, że jeśli na poniższe pytania odpowiesz potwierdzająco to oznacza, że jesteś uzależniona/y, ale można się troszkę zastanowić i namawiam do małej refleksji, w końcu jest tyle innych możliwości spędzania czasu np: książka, rodzina, zabawa z dzieckiem, spacer, kościół (dla wierzących) czy wyjście ze znajomymi. Pozdrawiam serdecznie. 

My name is Arek and I’m an addict

Skoncentruj się, przeczytaj pytanie i zastanów się chwilkę nad odpowiedzią, zanim przejdziesz do następnego.

 1. Czy zdarza ci się spędzić więcej czasu przy telefonie, niż się spodziewałaś lub planowałaś?
 2. Czy zdarza ci się tracić poczucie czasu przy telefonie?
 3. Czy uważasz, że spędzasz więcej czasu na pisanie z innymi w telefonie, niż  w żywej rozmowie?
 4. Czy twój czas spędzony przy telefonie nie zwiększył się ostatnio?
 5. Czy zdarza ci się czasem pomysleć o tym, że może spędzasz za dużo czasu przy telefonie?
 6. Czy regularnie śpisz ze swoim telefonem obok siebie
 7. Czy wydaje ci się, że odpisujesz na wiadomości, czytasz je, lub przeglądasz różne strony, o różnych porach dnia, nawet jak to może przeszkodzić ci w pracy lub odpoczynku?
 8. Czy zdarza ci się pisać, albo rozmawiać np: podczas jazdy autem, lub w sytuacjach kiedy powinnaś być skupiona na czymś innym?
 9. Czy czujesz się zaniepokojona bez telefonu przy sobie?
 10. Czy zawsze zabierasz ze sobą telefon, do sklepu, do pracy, na spacer?
 11. Czy twój telefon „towarzyszy” ci podczas jedzenia posiłku?
 12. Czy czujesz potrzebę sprawdzenia, każdej wibracji lub każdego dźwięku z telefonu?
 13. Czy zdarza ci się bezmyślnie sprawdzać swój telefon, nawet jak domyślasz się, że nic tam nowego nie znajdziesz?

 

 

 

Photo by Rahul Chakraborty

 

One thought on “Czy jesteś uzależniona/y od smartfona?

Add yours

Dodaj komentarz

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: