fbpx

Pokaż świat w kolorach

Nie próbuj być idealnym rodzicem, nikomu się to jeszcze nie udało

Rozwój dziecka

Mission impossible, czyli odstawianie smoczka.

smoczek

Zabronić smoczka dziecku, które przez ostatnie miesiące „ciućkało”  go w buzi, jest jak zabronić „Mamrota” Solejukowi. Niby proste i możliwe, ale nie w oczach naszego bohatera. Kliknij Tu jeśli nie wiesz kto to jest Solejuk.

Niektórzy uciekają się do metody „zamiast”. Jak oddasz smoczek to jutro pan przyniesie Ci prezent.

Są tacy, co miesiącami próbują osiągnąć swój cel, jakby wspinali się na Mount Everest, a i tak dziecko stawia na swoim, krzycząc w niebogłosy. Więc żeby nikt mnie nie wziął za tą złą matkę, dam mu z powrotem, jeszcze będzie czas na to.

Inni zaś (w tym my), nie przywiązują większej wagi do tej jakże ważnej sprawy w oczach berbecia. Nasz malec miał niespełna dwa latka jak wysłał swoją nanę (smoczek w jego ówczesnym języku) do małej dzidzi, która się właśnie urodziła, i potrzebuje smoczka tak jak on gdy był mały.

Przygotowywany był do spakowania smoczka chyba dwa dni wcześniej. Nie bardzo mu się ten pomysł podobał na początku, ale po kilku rozmowach dał się przekonać. Pomyśleć ile empatia może zdziałać, nawet u malca, który umie powiedzieć 10 słów.

Akurat miałem jechać na pocztę, więc włożyłem do koperty list. Mały podekscytowany wrzucił smoka do środka koperty i po sprawie. Dumny z siebie oddał list pani w okienku (oczywiście już bez smoczka) trochę jeszcze w domu przeżywał, ale w środku był z tego dumny tak jak i my oczywiście. I jeśli dobrze pamiętam to chyba dwa może trzy dni ruszał ustami tak jakby coś tam jeszcze miał (śmiesznie to wyglądało).

Jeśli chcecie aby i wasze maleństwa odstawiły smoka, spróbujcie wymyśleć jakąś bajkę, podobną do naszej, lub zupełnie inną, jest wiele możliwości.

Pamiętajcie, że nie ma co na siłę zmuszać. Smoczek jest tak jakby częścią jego życia, więc zabranie go ot tak, bo mama chce, albo sąsiadka już dawno odstawiła swojemu dziecku, nie pomoże.

Ostatnią sprawą jest konsekwencja, jeśli powiesz mu, że podczas spaceru z babcią smoczek wpadł do studzienki kanalizacyjnej i teraz bawią się nim kaczuszki na drugim końcu województwa, to na drugi dzień nie mów mu, że  tata odwiedził kaczuszki i już masz go z powrotem, tylko dlatego że nie mógł ci usnąć wieczorem i smoczek był tematem numer 1. Przejdzie mu, nocka może dwie i będzie ok.

 

 

Pozdrawiam rodziców, którzy aktualnie borykają się z tym problemem. A wy w jaki sposób odstawiłyście smoczka od swoich szkrabów. Podzielcie się swoimi metodami.

Photo by Janko Ferlič on Unsplash

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: